Koulutuksen edistäminen vähemmistökielillä edistää lasten välistä tasa-arvoa.

Koulutuksen edistäminen Keniassa

Koulutuksen edistäminen lapsen omalla äidinkielellä edesauttaa lapsen kasvua ja kokonaishyvinvointia. Toteutamme esikouluopetusta digon, duruman, pokomon ja orman kielillä Etelä-Keniassa.

Vähemmistökielien edustajat joutuvat yleensä käymään koulua vieraalla kielellä ja oppimateriaaleilla. Laadukkaiden äidinkielisten esikoululuokkien järjestämisellä pyrimme siihen, että lapset saavat vahvat perustaidot koulutiensä aloittamista varten. Perustaitojen oppiminen omalla äidinkielellä antaa vankan pohjan siirtymiseen maan valtakielen, swahilin tai englannin kielen, opetukseen.

Hankkeemme tavoitteena on edistää vähemmistökieliä puhuvien lasten esiopetusta kehittämällä oppimateriaaleja paikallisilla kielillä sekä kouluttamalla paikallisia opettajia opettamaan lasten kotikielellä. Lisäksi pyrimme turvaamaan toiminnan jatkon kouluttamalla ja tukemalla paikallisia opetusviranomaisia äidinkielisen koulutuksen toteuttamisessa.

Vuosina 2023–2026 äidinkielinen esiopetus käynnistetään kahdessakymmenessä koulussa, ja se tavoittaa noin 6000 lasta ja noin 100 opettajaa. Neljän vuoden aikana kertynyt kokemus auttaa opetusviranomaisia ja opettajia laajentamaan äidinkielinen opetus kielialueiden muihinkin kouluihin.

Toteutamme hanketta yhteistyössä kenialaisen järjestön Bible Translation and Literacy (BTL) kanssa. WRKn ja BTLn yhteistyö äidinkieleen pohjautuvan opetuksen kehittämisessä on jatkunut yhtäjaksoisesti jo vuodesta 2015.

Kielialueiden koordinaatit Etelä-Keniassa

Tue työtämme

Haluaisitko olla mukana mahdollistamassa, että lapset saavat paremman koulutuksen?

Voit osallistua työhömme rukoilemalla tai tukemalla rahallisesti. Voit antaa rahalahjan kertalahjoituksena tai ryhtyä kuukausilahjoittajaksi.

Saamme hankkeisiimme rahoitusta Suomen ulkoministeriöstä (85 %). Kenian hankkeen toiminnan alustava budjetti vuodelle 2025 on noin 170 000 euroa. Lahjoituksesi kohdistuu jäljelle jäävään omarahoitusosuutemme (15 %).