Työn­te­ki­jäm­me ker­too: “Asuin per­hee­ni kans­sa Aasias­sa yli kah­dek­san vuot­ta. Tuo­na aika­na tein muun muas­sa kie­li­tie­teel­lis­tä tut­ki­mus­ta ns. buden­gin kie­les­tä. Sil­loin alkoi myös pai­kal­li­sen tii­min kans­sa raa­ma­tun­kään­nös­työ­pro­jek­ti.

Pala­sim­me Suo­meen elo­kuus­sa 2018. Jat­kan edel­leen raa­ma­tun­kään­nös­työ­tä Suo­mes­ta käsin etä­työ­nä ja lisäk­si teen mat­ko­ja kie­lia­lu­eel­le. Toi­min kään­nös­pro­jek­tin kie­li­tie­teel­li­se­nä ja ekse­geet­ti­se­nä neu­vo­nan­ta­ja­na. Lisäk­si autan kie­li­tie­teel­li­se­nä kon­sult­ti­na tois­ten kiel­ten paris­sa työs­ken­te­le­viä kie­liop­pi­luon­nos­ten kir­joit­ta­mi­ses­sa.

Haluai­sim­me näh­dä kie­liyh­tei­sös­sä Pyhän Hen­gen ja oman­kie­li­sen Juma­lan sanan vai­kut­ta­maa pysy­vää muu­tos­ta.”

Työn kuu­lu­mi­sia: Juma­la aut­toi koko­nais­val­tai­ses­ti mei­tä seu­raa­maan teh­tyä kään­nös­suun­ni­tel­maa. Hän myös aut­toi opet­ta­maan, pitä­mään esi­tel­miä ja kir­joit­ta­maan artik­ke­lin. Lop­pu­vuo­den 2025 mie­leen­pai­nu­vin asia oli vie­rai­lu­ni, yhden päi­vän varoi­tusa­jal­la ja ennal­ta suun­nit­te­le­mat­ta kyläs­sä, jos­sa olim­me per­hee­nä asu­neet. Ennen mat­kaa koin Juma­lan anta­van minul­le mat­kaa var­ten koh­dan Apt. 9:15 ”Mene, sil­lä hän on minul­le valit­tu työ­ka­lu kan­ta­maan nimeä­ni paka­noi­den, kunin­gas­ten ja Israe­lin las­ten eteen”. Mat­kal­la sain­kin ”kan­taa” lau­kus­sa­ni noin 12–15 kg kie­liop­pe­ja ja kään­net­ty­jä Raa­ma­tun kir­jo­ja, joi­ta sain antaa yhdek­säl­le tutul­le per­heel­le. Mat­kan jäl­keen mie­tin, että mikä oli­si voi­nut olla paras mah­dol­li­nen 12 kg taak­ka kan­net­ta­vak­si tuol­le budd­ha­lai­sen luos­ta­rin kupees­sa elä­väl­le raa­ma­tut­to­mal­le saa­vut­ta­mat­to­mal­le kan­sal­le. Tote­sin, että se oli ollut seläs­sä­ni. 

Rukoil­laan kään­nös­tii­mim­me jäsen­ten ja hei­dän per­hei­den­sä puo­les­ta. Löy­ty­köön rau­haa, ener­gi­aa ja tai­toa työn­te­koon! Levit­kööt kris­til­li­set lau­lut ja raa­ma­tun­ker­to­muk­set kie­len­pu­hu­jien paris­sa! Pyy­de­tään, että jul­kai­se­mam­me raa­ma­tun­osat voi­si­vat levi­tä ja kan­taa hedel­mää. Voit­te rukoil­la per­heem­me puo­les­ta Kol.1:910 mukaan.