Hei­nä­kuus­sa saim­me ensim­mäi­sen kon­kreet­ti­sen aske­leen koh­ti var­si­nais­ta raa­ma­tu­ker­to­muspro­jek­tia, kun pro­jek­tin joh­ta­ja vie­rai­li pie­nen tii­min kans­sa alu­eel­la, mis­sä pro­jek­ti on tar­koi­tus toteut­taa. Jois­sa­kin kylis­sä vas­taan­ot­to oli innos­tu­nut­ta ja toi­sis­sa kylis­sä kiin­nos­tu­nei­ta ei juu­ri­kaan ilmaan­tu­nut kuu­lol­le. Tii­mis­sä oli muka­na yksi pai­kal­li­sis­ta raa­mat­tu­kou­lut­ta­jis­ta, jol­la on pit­kän ajan koke­mus raa­ma­tun­ker­to­mus­kurs­seis­ta. Jokai­ses­sa kyläs­sä ker­rot­tiin raa­ma­tun­ker­to­mus, min­kä jäl­keen kylä­läi­set pää­si­vät poh­ti­maan raa­ma­tun­ker­to­muk­sen sano­maa ja ope­tus­ta. Samal­la jokai­nen sai pienen mais­tiaisen sii­tä mitä kurs­seil­le tulee ole­maan.

Reis­sul­la oli muka­na myös kie­lia­luei­ta kar­toit­ta­va tii­mi (engl. Lan­gua­ge Sur­vey team), joka kerää tie­toa kie­lia­lu­een tilan­tees­ta, esi­mer­kik­si kuin­ka vah­va äidin­kie­len käyt­tö alu­eel­la on.

Seu­raa­va saman­lai­nen reis­su on tar­koi­tus toteut­taa syys-loka­kuun aika­na. Rukoil­laan tuon mat­kan puo­les­ta, että se voi­si toteu­tua ja että monet käy­tän­nön jär­jes­te­lyt saa­daan val­miik­si ajal­laan. Rukoillaan myös, että ihmi­set voi­si­vat olla avoi­mia tii­min vie­rai­lul­le ja että kylis­tä voi­si löy­tyä sopi­via kurs­si­lai­sia.

 

 

Kai­san Mat­kas­sa ‑blo­gis­sa seu­ra­taan kuu­kausit­tain lähe­tys­työs­sä muka­na ole­van Kai­san elä­mää.