Opettajat
Opet­ta­jia kou­lu­tuk­ses­sa (Kuva: Wyclif­fe Etio­pia, WE-LEAD)

Tam­mi­kuus­sa kut­suim­me Etio­pian pää­kau­pun­kiin Addis Abe­baan 18 opet­ta­jaa niis­tä kou­luis­ta, jot­ka osal­lis­tu­vat äidin­kie­li­sen perus­o­pe­tuk­sen kokei­luun. Heil­le jär­jes­tet­tiin lyhyt kurs­si kafan, naon (nayi) ja tsaa­ran kie­len ymmär­tä­mi­ses­tä ja opet­ta­mi­ses­ta.

Lyhyi­tä ker­to­muk­sia

Opet­ta­jien eri­lais­ten kou­lu­tus­taus­to­jen takia oli haas­ta­vaa saa­da kaik­ki ymmär­tä­mään kiel­tä saman­ta­soi­ses­ti. Naon kiel­tä ei ole vie­lä tut­kit­tu pal­jon, ja jot­kut tsaa­ran kie­len opet­ta­jat oli­vat suo­rit­ta­neet vain perus­kou­lun. Kai­kil­la kafan kie­len opet­ta­jil­la oli sen­tään opet­ta­jan päte­vyys. Sii­tä huo­li­mat­ta suu­rin osa heis­tä ei kir­joit­ta­nut äidin­kie­lel­lään kovin var­mas­ti, vaik­ka sen pitäi­si olla ehdo­ton edel­ly­tys kie­len opet­ta­mi­sel­le. Täs­tä tie­toi­si­na pyy­sim­me hei­tä kir­joit­ta­maan lyhyen ker­to­muk­sen äidin­kie­lel­lään joka ilta, jot­ta hei­dän kir­joi­tus­tai­ton­sa kehit­tyi­si. Seu­raa­va­na päi­vä­nä he luki­vat tari­nan muil­le opet­ta­jil­le. Vähi­tel­len hei­dän kir­joi­tus­tai­ton­sa para­ni. Muu­ta­man päi­vän jäl­keen he alkoi­vat kir­joit­taa mie­len­kiin­toi­sia oma­koh­tai­sia tari­noi­ta ja naut­tia oman kie­len­sä käyt­tä­mi­ses­tä.

rehtorit
Kafan‑, naon- (nayi) ja tsaa­ran­kie­lis­ten ala­kou­lu­jen reh­to­rit sai­vat arvok­kai­ta oival­luk­sia, kun he pää­si­vät kuu­le­maan opet­ta­jien kou­lu­tuk­ses­ta. (Kuva: Wyclif­fe Etio­pia, WE-LEAD)

Uusia oival­luk­sia

Vain kol­me viik­koa myö­hem­min kut­suim­me kou­lu­jen reh­to­rit ja ohjaa­jat kak­si­päi­väi­seen tapaa­mi­seen, jot­ta he sai­si­vat hyvän kuvan tilan­tees­ta. Kou­lu­tuk­sen sisäl­lös­tä kuu­le­mi­nen aut­tai­si hei­tä seu­raa­maan opet­ta­jien edis­ty­mis­tä ja roh­kai­se­maan näi­tä joka­päi­väi­ses­sä työs­sä. Vaik­ka he ovat kou­lu­te­tum­pia ja työs­ken­nel­leet opet­ta­ji­na ennen siir­ty­mis­tään joh­to­teh­tä­viin, useim­pien ymmär­rys kie­leen liit­ty­vis­tä asiois­ta oli vain perus­ta­soa.

 Kun heil­le esi­tel­tiin opet­ta­jien val­men­nuk­seen kuu­lu­via asioi­ta, kuten ään­teen ja kir­jai­men eroa, ään­tei­den omi­nai­suuk­sien ja sään­tö­jen ymmär­tä­mi­sen tär­keyt­tä, tavu­jen muo­dos­ta­mis­ta kir­jai­mis­ta ja sano­jen muo­dos­ta­mis­ta tavuis­ta, he seu­ra­si­vat esi­tys­tä her­keä­mät­tä. Palau­te oli hyvin myön­teis­tä ja täyn­nä kii­tos­ta. ”Nyt ymmär­rän vih­doin­kin, mikä tavu on”, tote­si eräs ohjaa­jis­ta. Kun samai­nen ohjaa­ja pala­si kou­luun­sa, hän käyn­nis­ti luke­mi­sen tukioh­jel­man hei­kos­ti suo­riu­tu­vil­le oppi­lail­le saa­man­sa tie­don poh­jal­ta. Yhdes­sä reh­to­rin kans­sa he laa­ti­vat aika­tau­lun ja vara­si­vat ope­tuk­sel­le oman tilan.

 Tämän ohjaa­jan oival­lus oli hyvin roh­kai­se­va ja odo­tam­me innol­la kuu­le­vam­me, miten muut reh­to­rit ja ohjaa­jat tule­vat hyö­dyn­tä­mään uusia oival­luk­si­aan.

Teks­ti: Wyclif­fe Etio­pia (WE-LEAD)

Lue lisää Wyclif­fe Etio­pian (WE-LEAD) perus­kou­lu­hank­kees­ta.