Rei­lut kak­si­kym­men­tä vuot­ta raa­ma­tun­kään­nös­työs­sä on opet­ta­nut minul­le, että evan­ke­liu­mi – ilo­sa­no­ma Jee­suk­ses­ta – saa aikaan eri ihmi­sis­sä ja eri kult­tuu­rien kes­kuu­des­sa hyvin eri­lai­sia vai­ku­tuk­sia. Juma­lan his­to­rial­li­nen toi­min­ta luo­ma­kun­nas­saan on muut­tu­ma­ton totuus, mut­ta sano­man yhty­mä­koh­dat ihmis­ten elä­mään ovat kovin eri­lai­sia riip­puen sii­tä mis­sä tilas­sa olem­me, kun sano­ma mei­dät tavoit­taa.

Olen myös oppi­nut, että Raa­mat­tu on vai­kea kir­ja ymmär­tää. Kos­ka jokai­nen luem­me ja ymmär­räm­me Raa­mat­tua omien hen­ki­lö­koh­tais­ten sekä kult­tuu­ris­ten sil­mä­la­siem­me läpi, pää­dym­me eri joh­to­pää­tök­siin. Kris­til­li­nen yhtei­sö, joka tun­nus­taa, että Raa­mat­tua ei ole help­poa ymmär­tää, on armol­li­sem­pi ja nöy­rem­pi. Sil­lä jos Raa­mat­tua on help­poa ymmär­tää, ja minä olen ymmär­tä­nyt sitä jol­lain tie­tyl­lä taval­la, eri miel­tä ole­vien täy­tyy olla vää­räs­sä.

Kak­si­kym­men­tä vuot­ta sit­ten asuin Bamun­kas­sa, Län­si-Afri­kan Kame­ru­nin maa­seu­dul­la, ja minuun teki vai­ku­tuk­sen seu­ra­kun­ta, joka jat­ku­vas­ti yhdes­sä kes­kus­te­li sii­tä, miten Raa­ma­tun sano­ma hei­tä ohja­si elä­mään kris­tit­tyi­nä oman kult­tuu­rin­sa kes­kel­lä. Kris­ti­nus­kon his­to­ria tuol­la seu­dul­la oli vas­ta muu­ta­man suku­pol­ven mit­tai­nen. Meil­lä Suo­mes­sa se on pal­jon pidem­pi, ja saa­tam­me kuvi­tel­la, että uskon ja kult­tuu­rin suh­de on jo ker­ta­kaik­ki­ses­ti rat­kais­tu. Mikä­li ajat­te­lem­me näin, usko menet­tää mer­ki­tyk­sel­li­syy­ten­sä ja kadot­taa kos­ke­tus­pin­nan seu­ra­kun­nan ulko­puo­lel­la ole­viin ihmi­siin.

Refor­maa­tion peril­li­si­nä olem­me tot­tu­neet ajat­te­le­maan, että jokai­nen meis­tä voi lukea ja ymmär­tää Raa­mat­tua itse, mut­ta pal­jon­ko käym­me yhdes­sä seu­ra­kun­ti­na ja yhtei­söi­nä kes­kus­te­lua sii­tä, miten Raa­mat­tu mei­tä ohjaa elä­mään täs­sä ja nyt? (Tyy­dym­me­kö vain huu­te­le­maan tois­tem­me ohi sosi­aa­li­ses­sa medias­sa?) Bamun­kan kris­ti­tyt jou­tui­vat otta­maan kan­taa muun muas­sa esi-isien pal­von­taan ja uhri­me­noi­hin. Mei­dän kult­tuu­rim­me aset­ta­mat kysy­myk­set ovat eri­lai­sia, mut­ta yhtei­söl­li­ses­sä kes­kus­te­lus­sa soi­sin mei­dän otta­van oppia Bamun­kan seu­ra­kun­nal­ta.

Han­nu Sor­sa­mo

Sanal­la Sanoen ‑leh­den vas­taa­va toi­mit­ta­ja

Kir­joi­tus on kesän 2026 Sanal­la Sanoen ‑leh­den pääkirjoi­tus.